    Cornell Dubilier Knowles 300560U200HE2E
    Part No.:
    300560U200HE2E
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED300560U200HE2E.pdf
    Description:
    CAP ALUM 200V POLAR
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    0.890" Dia (22.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1.212" (30.79mm)
    Datasheet:
    1. How to order 300560U200HE2E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 300560U200HE2E price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 300560U200HE2E?
    Image 300560U200HE2E
    Part Number 300560U200HE2E
    Product Status Active
    Capacitance 56 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 0.890" Dia (22.60mm)
    Height - Seated (Max) 1.212" (30.79mm)