    Cornell Dubilier Knowles 300151U250JS1ED
    Part No.:
    300151U250JS1ED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED300151U250JS1ED.pdf
    Description:
    CAP ALUM 250V POLAR
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max):
    3.212" (81.59mm)
    Datasheet:
    1. How to order 300151U250JS1ED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 300151U250JS1ED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 300151U250JS1ED?
    Image 300151U250JS1ED
    Part Number 300151U250JS1ED
    Product Status Active
    Capacitance 150 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max) 3.212" (81.59mm)