    Cornell Dubilier Knowles 300122U025JE8E
    Part No.:
    300122U025JE8E
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED300122U025JE8E.pdf
    Description:
    CAP ALUM 25V POLAR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    300
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.2 mF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension:
    1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max):
    1.212" (30.79mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 300122U025JE8E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 300122U025JE8E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 300122U025JE8E?
    Image 300122U025JE8E
    Part Number 300122U025JE8E
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series 300
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1.2 mF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
    Size / Dimension 1.016" Dia (25.80mm)
    Height - Seated (Max) 1.212" (30.79mm)