227SML035M.pdf
227SML035M.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 227SML035M.
| Image |  |
| Part Number | 227SML035MHR | 227SML035M |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | ||
| Series | SML | SML |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 220 µF | 220 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 900mOhm @ 120Hz | 900mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar | Polar |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 270 mA @ 120 Hz | 270 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 405 mA @ 100 kHz | 405 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - | - |
| Lead Spacing | - | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.417" (10.60mm) | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |