    Cornell Dubilier Knowles 227SMH016M
    Part No.:
    227SMH016M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED227SMH016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SMH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.507Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.307" (7.80mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 227SMH016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 227SMH016M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 227SMH016M?
    Image 227SMH016M
    Part Number 227SMH016M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SMH
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.507Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)