    Cornell Dubilier Knowles 227FXM025M
    Part No.:
    227FXM025M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED227FXM025M.pdf
    Description:
    ELECTROLYTIC/IC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    FXM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.206Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    220 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    275 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 227FXM025M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 227FXM025M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 227FXM025M?
    Image 227FXM025M
    Part Number 227FXM025M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series FXM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.206Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 275 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)