    Cornell Dubilier Knowles 226TMA063M
    Part No.:
    226TMA063M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED226TMA063M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 63V AXIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    TMA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    7.536Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    73 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    146 mA @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 226TMA063M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 226TMA063M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 226TMA063M?
    Image 226TMA063M 226TMA063MSD
    Part Number 226TMA063M 226TMA063MSD
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series TMA TMA
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 63 V 63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 7.536Ohm @ 120Hz 7.536Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 73 mA @ 120 Hz 73 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 146 mA @ 50 kHz 146 mA @ 50 kHz
    Impedance - -
    Lead Spacing - -
    Size / Dimension 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm) 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)