    Cornell Dubilier Knowles 226TMA035M
    Part No.:
    226TMA035M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED226TMA035M.pdf
    Description:
    ELECTROLYTIC/IC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    TMA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10.55Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    57 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    114 mA @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 226TMA035M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 226TMA035M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 226TMA035M?
    Image 226TMA035M
    Part Number 226TMA035M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series TMA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10.55Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 57 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 114 mA @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)