    Cornell Dubilier Knowles 158SML6R3M
    Part No.:
    158SML6R3M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED158SML6R3M.pdf
    Description:
    ELECTROLYTIC/IC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SML
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.5 mF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    309.5mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.125 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.445" (11.30mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 158SML6R3M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 158SML6R3M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 158SML6R3M?
    Image 158SML6R3M
    Part Number 158SML6R3M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SML
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 mF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 309.5mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.125 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.445" (11.30mm)
    Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)