158KXM035MQV.pdf
158KXM035MQV.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 158KXM035MQV.
| Image |  |
| Part Number | 158KXM035MQV |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | KXM |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1500 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 132.6mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.62 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7 A @ 100 kHz |
| Impedance | 79 mOhms |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |