    Cornell Dubilier Knowles 158KXM016M
    Part No.:
    158KXM016M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED158KXM016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    KXM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1500 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    176.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.416 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.36 A @ 100 kHz
    Impedance:
    53 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 158KXM016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 158KXM016M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 158KXM016M?
    Image 158KXM016M
    Part Number 158KXM016M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KXM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1500 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 176.8mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.416 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.36 A @ 100 kHz
    Impedance 53 mOhms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)