    Cornell Dubilier Knowles 157RZM016M
    Part No.:
    157RZM016M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED157RZM016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    RZM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.989Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    1.34 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 157RZM016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 157RZM016M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 157RZM016M?
    Image 157RZM016M
    Part Number 157RZM016M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series RZM
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.989Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance 1.34 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)