    Cornell Dubilier Knowles 157KXM050M
    Part No.:
    157KXM050M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED157KXM050M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    KXM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.1052Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    391.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    979 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    180 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 157KXM050M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 157KXM050M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 157KXM050M?
    Image 157KXM050M
    Part Number 157KXM050M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KXM
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.1052Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 391.6 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 979 mA @ 100 kHz
    Impedance 180 mOhms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)