108RZM025M1320.pdf
108RZM025M1320.pdf
| Image |  |
| Part Number | 108RZM025M1320 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | RZM |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 265mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | 210 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |