    Cornell Dubilier Knowles 108RSS016M
    Part No.:
    108RSS016M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED108RSS016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    RSS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    282mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    655 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    917 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 108RSS016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 108RSS016M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 108RSS016M?
    Image 108RSS016M
    Part Number 108RSS016M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series RSS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 282mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 655 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 917 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)