    Cornell Dubilier Knowles 108KXM010M
    Part No.:
    108KXM010M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED108KXM010M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    KXM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    315mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.25 A @ 100 kHz
    Impedance:
    130 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 108KXM010M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 108KXM010M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 108KXM010M?
    Image 108KXM010MLQ 108KXM010M
    Part Number 108KXM010MLQ 108KXM010M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series KXM KXM
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 1000 µF 1000 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 315mOhm @ 120Hz 315mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz 750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz 1.25 A @ 100 kHz
    Impedance 130 mOhms 130 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm)