108CKE016MLNSA.pdf
108CKE016MLNSA.pdf
| Image |  |
| Part Number | 108CKE016MLNSA |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | CKE |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 265.3mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 500 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 700 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |