    Cornell Dubilier Knowles 108AXZ010M
    Part No.:
    108AXZ010M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED108AXZ010M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    AXZ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    398mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    425 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    850 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    90 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.417" (10.60mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 108AXZ010M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 108AXZ010M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 108AXZ010M?
    Image 108AXZ010M
    Part Number 108AXZ010M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series AXZ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 398mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 425 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz
    Impedance 90 mOhms
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
    Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)