Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 107UVK050MGE.
| Image |  |
| Part Number | 107UVK050MGE |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | UVK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.32Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 1500 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 270 mA @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.417" (10.60mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |