107KXM100M.pdf
107KXM100M.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 107KXM100M.
| Image |  |
| Part Number | 107KXM100M | 107KXM100MQP |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | ||
| Series | KXM | KXM |
| Packaging | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 100 µF | 100 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 100 V | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.6579Ohm @ 120Hz | 1.6579Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C | 4000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar | Polar |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 264 mA @ 120 Hz | 264 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 660 mA @ 100 kHz | 660 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 160 mOhms | 160 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) | 1.260" (32.00mm) |