    Cornell Dubilier Knowles 107BPS050M
    Part No.:
    107BPS050M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED107BPS050M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    BPS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.653Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    265 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    416.05 mA @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 107BPS050M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 107BPS050M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 107BPS050M?
    Image 107BPS050M
    Part Number 107BPS050M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series BPS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.653Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 265 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 416.05 mA @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)