    Cornell Dubilier Knowles 106TMA100M
    Part No.:
    106TMA100M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED106TMA100M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL TH
    Series:
    TMA
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    14.921Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    52 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    104 mA @ 50 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 106TMA100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 106TMA100M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 106TMA100M?
    Image 106TMA100M
    Part Number 106TMA100M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series TMA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 14.921Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 52 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 104 mA @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)