    Cornell Dubilier Knowles 106SML016M
    Part No.:
    106SML016M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED106SML016M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
    Series:
    SML
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    33.16Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    26 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    39 mA @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 106SML016M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 106SML016M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 106SML016M?
    Image 106SML016M 106SML016MQ5
    Part Number 106SML016M 106SML016MQ5
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SML SML
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 33.16Ohm @ 120Hz 33.16Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar Polar
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 26 mA @ 120 Hz 26 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 39 mA @ 100 kHz 39 mA @ 100 kHz
    Impedance - -
    Lead Spacing - -
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)