    Cornell Dubilier Knowles 106NPS035M
    Part No.:
    106NPS035M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED106NPS035M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
    Series:
    NPS
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    23.21Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    45 mA @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order 106NPS035M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 106NPS035M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 106NPS035M?
    Image 106NPS035M
    Part Number 106NPS035M
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series NPS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 23.21Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 45 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)