    Comchip Technology CPDVR083V3U
    Part No.:
    CPDVR083V3U
    Package:
    SOT-383F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPDVR083V3U.pdf
    Description:
    TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOT383F
    Package/Case:
    SOT-383F
    Product Status:
    Obsolete
    Unidirectional Channels:
    4
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    3.3V
    Voltage - Breakdown (Min):
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    40W
    Capacitance @ Frequency:
    25pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order CPDVR083V3U on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPDVR083V3U price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPDVR083V3U?
    Image CPDVR083V3UA CPDVR083V3UA-HF CPDVR083V3U
    Part Number CPDVR083V3UA CPDVR083V3UA-HF CPDVR083V3U
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology Comchip Technology
    Package/Case SOT-383F SOT-383F SOT-383F
    Series - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 4 4 4
    Bidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 8V 8V 8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 40W 40W 40W
    Power Line Protection No No No
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) -55°C ~ 125°C (TJ) -55°C ~ 125°C (TJ)