ESMQ401VSN121MP25S.pdf
ESMQ401VSN121MP25S.pdf
| Image |  |
| Part Number | ESMQ401VSN121MP25S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | SMQ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 120 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.02 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.459 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |