EPAG401ELL820MU35S.pdf
EPAG401ELL820MU35S.pdf
| Image | |
| Part Number | EPAG401ELL820MU35S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | PAG |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 82 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 530 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 954 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |