EMVH500GRA221MLH0S.pdf
EMVH500GRA221MLH0S.pdf
| Image |  |
| Part Number | EMVH500GRA221MLH0S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | Alchip™- MVH |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 425 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |