ELXZ250ELL472MM35S.pdf
ELXZ250ELL472MM35S.pdf
| Image |  |
| Part Number | ELXZ250ELL472MM35S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | LXZ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 4700 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.128 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.68 A @ 100 kHz |
| Impedance | 16 mOhms |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |