ELXY500ELL152ML40S.pdf
ELXY500ELL152ML40S.pdf
| Image |  |
| Part Number | ELXY500ELL152ML40S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | LXY |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1500 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.524 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.54 A @ 100 kHz |
| Impedance | 24 mOhms |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |