ELXS451VSN181MP45S.pdf
ELXS451VSN181MP45S.pdf
| Image |  |
| Part Number | ELXS451VSN181MP45S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | LXS |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 180 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.06 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.5158 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.870" (47.50mm) |