EKMR401VSN271MR25S.pdf
EKMR401VSN271MR25S.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKMR401VSN271MR25S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMR |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 270 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.16 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6588 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.083" (27.50mm) |