EKMQ201VSN152MA30W.pdf
EKMQ201VSN152MA30W.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKMQ201VSN152MA30W |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMQ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1500 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.2 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |