EKMM401VSN561MA45U.pdf
EKMM401VSN561MA45U.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKMM401VSN561MA45U |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMM |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 560 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 444mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.12 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.0316 A @ 50 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |