EKMH250VSN682MP30U.pdf
EKMH250VSN682MP30U.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKMH250VSN682MP30U |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMH |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 6800 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 73mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.86 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.0088 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |