EKMG500EC3332MMP1S.pdf
EKMG500EC3332MMP1S.pdf
| Image |  |
| Part Number | EKMG500EC3332MMP1S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KMG |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 3300 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.77 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9116 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |