    Chemi-Con EGXF251ELL131MU40S
    Part No.:
    EGXF251ELL131MU40S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEGXF251ELL131MU40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 130UF 20% 250V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    GXF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    130 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    787.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.571" Dia (14.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order EGXF251ELL131MU40S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGXF251ELL131MU40S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGXF251ELL131MU40S?
    Image EGXF251ELL131MU40S
    Part Number EGXF251ELL131MU40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series GXF
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 130 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 787.5 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
    Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)