EGXE251ELL220MK20S.pdf
EGXE251ELL220MK20S.pdf
| Image |  |
| Part Number | EGXE251ELL220MK20S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | GXE |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 128 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 230.4 mA @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |