EGVD800ELL821MM30H.pdf
EGVD800ELL821MM30H.pdf
| Image | |
| Part Number | EGVD800ELL821MM30H |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | GVD |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 820 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 29mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.358 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.93 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |