EGPA101ELL751MM40S.pdf
EGPA101ELL751MM40S.pdf
| Image |  |
| Part Number | EGPA101ELL751MM40S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | GPA |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 750 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 39mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.728 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.88 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |