    Cal-Chip Electronics, Inc. UPR25J2R7CT
    Part No.:
    UPR25J2R7CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPR25J2R7CT.pdf
    Description:
    AEC-Q200RES2512 5% 2.7 OHM 3W
    Resistance:
    2.7 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    3W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPR25J2R7CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPR25J2R7CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPR25J2R7CT?
    Image UPR25J2R7CT UPR25J2R7CT
    Part Number UPR25J2R7CT UPR25J2R7CT
    Product Status Active Active
    Resistance 2.7 Ohms 2.7 Ohms
    Tolerance ±5% ±5%
    Power (Watts) 3W 3W
    Composition Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 2512 2512
    Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm) 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)