    Cal-Chip Electronics, Inc. UPR25J1R8CT
    Part No.:
    UPR25J1R8CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    2512 (6432 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPR25J1R8CT.pdf
    Description:
    AEC-Q200RES2512 5% 1.8 OHM 3W
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    UPR
    Package/Case:
    2512 (6432 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1.8 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    3W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    2512
    Size / Dimension:
    0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order UPR25J1R8CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPR25J1R8CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPR25J1R8CT?
    Image UPR25J1R8CT UPR25J1R8CT
    Part Number UPR25J1R8CT UPR25J1R8CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series UPR UPR
    Package/Case 2512 (6432 Metric) 2512 (6432 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Resistance 1.8 Ohms 1.8 Ohms
    Tolerance ±5% ±5%
    Power (Watts) 3W 3W
    Composition Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 2512 2512
    Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm) 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)