    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F7150CT
    Part No.:
    RM12F7150CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F7150CT.pdf
    Description:
    RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    715 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F7150CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F7150CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F7150CT?
    Image RM12F7150CT
    Part Number RM12F7150CT
    Product Status Active
    Resistance 715 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)