    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F5900CT
    Part No.:
    RM12F5900CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F5900CT.pdf
    Description:
    RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    590 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F5900CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F5900CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F5900CT?
    Image RM12F5900CT
    Part Number RM12F5900CT
    Product Status Active
    Resistance 590 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)