    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F5493CT
    Part No.:
    RM12F5493CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F5493CT.pdf
    Description:
    RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    549 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F5493CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F5493CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F5493CT?
    Image RM12F5493CT
    Part Number RM12F5493CT
    Product Status Active
    Resistance 549 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)