    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F51R1CT
    Part No.:
    RM12F51R1CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F51R1CT.pdf
    Description:
    RES SMD 51.1 OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    51.1 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F51R1CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F51R1CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F51R1CT?
    Image RM12F51R1CT
    Part Number RM12F51R1CT
    Product Status Active
    Resistance 51.1 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)