    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F4990CT
    Part No.:
    RM12F4990CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F4990CT.pdf
    Description:
    RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    499 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F4990CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F4990CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F4990CT?
    Image RM12F4990CT
    Part Number RM12F4990CT
    Product Status Active
    Resistance 499 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)