    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F43R2CT
    Part No.:
    RM12F43R2CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F43R2CT.pdf
    Description:
    RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    43.2 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F43R2CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F43R2CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F43R2CT?
    Image RM12F43R2CT
    Part Number RM12F43R2CT
    Product Status Active
    Resistance 43.2 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)