    Cal-Chip Electronics, Inc. RM12F1181CT
    Part No.:
    RM12F1181CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM12F1181CT.pdf
    Description:
    RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    1.18 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM12F1181CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM12F1181CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM12F1181CT?
    Image RM12F1181CT
    Part Number RM12F1181CT
    Product Status Active
    Resistance 1.18 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)