    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F8871CT
    Part No.:
    RM10F8871CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F8871CT.pdf
    Description:
    RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    8.87 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F8871CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F8871CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F8871CT?
    Image RM10F8871CT
    Part Number RM10F8871CT
    Product Status Active
    Resistance 8.87 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)